• 99 içerik
  • 11 kategori
  • 11 yorum
  • 5 tane de
  • denizci

  • 891 views

  • Nisan 16, 2018

  • 0

  • 1

BNWAS Nedir?- BNWAS Kullanım amacı nedir?


BNWAS Nedir?

BNWAS, Bridge Navigational Watch & Alarm System yani Köprüstü Seyir Takip ve Alarm Sistemi anlamına gelmektedir.

BNWAS Kullanım Amacı Nedir?

BNWAS vardiya zabitinin, deniz kazalarına sebebiyet verecek dikkatsizlikleri, başka bir işe dalmalarını ve köprü üstünde yetersiz gözcülük faaliyetlerini oluşmasını veya zabitin başına gelebilecek sağlık veya benzeri bir durumda kontrolü kaybettiği bu durumun diğer vardiya zabitlerine duyurulmasına olanak sağlayan bir alarm sistemidir. Bu şekilde diğer gözcü ve zabitlere haber vermiş olunmaktadır.

Neden Gemilerde BNWAS ?

Gemilerde artan kurallar ile beraber iş yoğunluğu da aynı şekilde artmıştır. Bununla beraber zabit sayısının aynı olması ve işlerin çoğalması, bazı konularda dikkatsizliklere sebep olmaktadır. BNWAS personel için erken uyarı sistemi görevi görmektedir.

BNWAS  sisteminin 3 modu vardır vardır. Bunlar;
1-Otomatik
2-Manual ON
3-Manual OFF

BNWAS Alarmları ve Göstergeleri;

1-BNWAS Sistemi devreye alındığında 3-12 dakikalık uyku evresi devreye girer. Bu evrede herhangi bir alarm veya ikaz ışığı yanmaz. Uyku evresi BNWAS ilk devreye alındığında başlar. Algılayıcı sensorlar köprü üstünde aktivite görmediği zaman aralığı boyunca aktif olur.

Örneğin BNWAS devreye alındı ve vardiya zabiti bir işle meşgul oldu. Eğer daha önce ayarlanmış olan süre boyunca (3-12 dakika) BNWAS sensörleri tarafından algılanmazsa BNWAS sistemi devreye girer.

2- Yukarıda da bahsedildiği gibi uyku evresini tamamlayan sistem belirli süre geçtikten sonra ilk olarak ikaz ışıkları ile köprü üstüne uyarı vererek ilgili vardiya zabitinin dikkatini çekerek alarmı resetlemesini bekler. Bu durumda vardiya zabiti alarmı butona basarak resetler.

3-Alarm vardiya zabiti tarafından 15sn içerisinde dikkat çekmez ise bu sefer ikaz ışıkları yerine sesli uyarı sistemi devreye girerek ilgili personeli uyarır.

4-Eğer bu sesli uyarıya da cevap alınmaz ise diğer vardiya zabiti veya yetkili kişilerin kamara uyarı sistemlerine  sesli uyarı yolu ile ulaşılır.

5- Yedekteki kişiler de 90sn içerisinde bu sesli uyarılara cevap vermezler ise tüm gemide genel alarm yolu ile ikaz ulaşır ve tüm gemi mürettebatının bilgilendirilmesi sağlanır.

Her BNWAS Sistemi aynı olmamakla beraber farklılıklar gösterebilir. Her firmanın ürettiği sistemler farklı ve daha gelişmiş olması mümkündür. BNWAS Sisteminin amacına baktığımızda ise köprü üstünde olan vardiya zabitinin dalgınlığına denk gelerek gözden kaçırabileceği veya sağlık sorunlarından ötürü geminin ve personelin güvenliğini tehlikeye sokabilecek durumlara mahal vermemek adına sesli ve ışıklı uyarılar ile vardiya zabitini uyarmak şayet bu uyarı başarısız olur ise diğer yetkili kişi ve gemi personeline durumu ileterek işlerin ters gittiğini bildirmek amaçlı kullanılan bir sistemdir. BNWAS sayesinde çatışma vb durumları önlemiş olunur.


Yazar: denizci

90 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.