• 99 içerik
  • 11 kategori
  • 11 yorum
  • 5 tane de
  • denizci

  • 115 views

  • Mart 17, 2019

  • 0

  • 1

Denize düştüğümüzde neler yapmalıyız ?


Denizde seyir halindeyken bilinçsiz hareketlerden kaçınmak gerekmektedir. Şayet bu hayatımızın tehlikeye girmesine ve ölümle sonuçlanmasına sebep olabilir. Herhangi bir durumda (kaza vb.))denize düştüğünüzü varsayarsak hayatta kalabilmek için bilmemiz gereken temel bilgileri bu yazımızda ele alacağız. Şayet herhangi bir şekilde denize düşerseniz açıkladığımız bu maddeleri bilmeniz, yardım size ulaşana kadar sizi hayatta kalmanız için yardımcı olacaktır.

          Denize düştüğünüzde olabildiğince az hareket etmeye ve enerjinizi sarf etmemeye dikkat edin.  Gereksiz hareketlerden kaçının ve yardım gelmesini bekleyin.

          Vücut ısınızı korumaya çalışın.  Şayet gemi terk gerekliyse muster stationa(toplanma alanı) gidilip sayım gerçekleşir ve immersion suit ve can yeleğinizi giyerek gemiyi terke hazır hale geliriz. Buna zaman yoksa olabildiğince sıcak tutabilecek kıyafetlerimizi giyerek su içerisinde veya filika içerisinde vücut ısımızı korumaya yardımcı oluruz.

            Hipotermiyi, yani ısı kaybını ve sonra oluşacak termal şoku engellemek için, immersion suit  (korucuyucu giysi)’in boyun, kol ve paça kısımlarını olabildiğince sıkı kapatarak su geçişini en aza indirmelisiniz. Hipotermi, vücut ısımızın düşmesi sonucu meydana gelir. Vücut ısısı 37°C olan bir kişinin vücut ısısı 35°C’nin altına düşerse hipotermi geçirir.

            Deniz durumu kötü ve dalgalı ise sırtınızı dalgalara verin. Böylelikle ağzınıza ve burnunuza su kaçmasını bir miktarda olsa engellemiş olursunuz.

           Çevrenizde can simidi varsa içine girerek kollarınızı ve başınızı yaslayın. Enerjinizi çok kullanmayın ve ayaklarınızı birbirine birleştirerek yardımın gelmesini bekleyin.

            Can yeleği giydiyseniz üzerinde bir adet düdük ve ışık bulunacaktır. Bu ışık en az 8 saat çalışabilen ve 0.75 mum ışık şiddetini devam ettirecek özelliktedir. Gece bu ışık ve düdükten yararlanabilirsiniz. Bunların haricinde yelek üzerinde yansıtıcı bantlarda mevcuttur.


Yazar: denizci

90 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.