• 96 içerik
  • 11 kategori
  • 8 yorum
  • 5 tane de
  • denizci

  • 160 views

  • Haziran 11, 2018

  • 0

  • 2

Dümen Kilitlenmesi Nedir? Nasıl Meydana Gelir?

Yakın zamanda da İstanbul boğazında meydana gelen M/V VITASPIRIT gemisininde dümen kilitlenmesi sonucu bir yalıya çarptığı haberini duymuş ver sayfamızda sizlerede bildirmiştik. Peki bu dümen kilitlenmesi olayı nedir? neden meydana gelir ? bu sorulara objektif bir şekilde bu yazımızda sizlere yer vermeye çalıştık. Öncelikle Gemilerde yeke dairesi olarak geçen kısımda köprüüstünden gelen komutlar, iskele-sancak ( sol-sağ) elektronik sistemlerle burada mevcut olan hidrolik pompalara aktarılır ve dümenin basması sağlanır. Fakat yağ pompaları-devreler -elektronik kartdaki bir arıza dümenin bir tarafta basılı kalmasına sebep olup kazalara neden olabileceğini unutmamak gereklidir.

Fakat genel anlamda gemilerde dümen kilitlenmesi insan faktörlü kaynaklardan olduğunu söyleyebiliriz.  Gemi personelinin dümeni kumanda edememesi halinde verilen genel isimlendirmedir dümen kilitlenmesi. Gerçekçi olarak baktığımızda dümenle ilgili olduğu durumların fazla olduğunu söylemek mümkün değildir.   Dümen sistemleri gibi önemli hayatı rol oynayan, yükü ve personelin selametle seyrini tamamlamasını sağlayan sistemlerin yedekleri bulunduğunu bu sistemlerin devre dışı kalsa dahi yedek sistemlerin kullanılabileceğini bilmek dümen kilitlenme meselesinin pekte gerçekçi olmadığını göstermektedir. 

Birçok kazada olduğu gibi bu kazalarında altında insan faktörü yer almaktadır. Gemiler taşıdığı yükle beraber manevraları bir anda yapamayabilir ya da hemen duramayabilirler. Bu etki dümen içinde geçerlidir. Akıntıların ya da yükün etkili olduğu gemilerde dümen kontrolü ağırlaşır, yani verilen komutları geç algılar ve geç cevap verir. İşte bu tarz kazalarda zaman ve hesaplama önem arz etmektedir ve akıntı, yük, ağırlık kuvveti, gemi hızından kaynaklı atalet gibi faktörler birleştiğinde verilen komutların tepkisi olumsuz olmaktadır. 15 saniyede verilen tepki 25-30 saniye içerisinde veriyor. Bu süre çok fazla şeyi değiştiriyor ve geminin dümeni kilitlendi olarak kaza kayıtlarına geçiyor.

 

Yazar: denizci

87 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.