• 99 içerik
  • 11 kategori
  • 11 yorum
  • 5 tane de
  • denizci

  • 182 views

  • Mart 3, 2019

  • 0

  • 1

Gmdss ekipmanları aküleri ve testleri


GMDSS bataryalar geminin ana ve acil durum enerji kaynağında bir sorun oluştuğu takdirde yeterli enerji sağlamak için devreye sokulur. Bu gmdss bataryaları için özellikler solas’ın Chapter (kısım) 4, Regülasyon 13 (Regulation) kısmında belirtilmiştir. Solasa göre gmdss bataryalarının taşıyacağı özellikler şu şekilde olmalıdır.

Acil durum bataryaları enerji sağladığında 1 saat boyunca acil durum haberleşmesini desteklemelidir.

Acil durum bataryalarının dolum süresi 10 saati geçmemelidir.

Bataryalara yıllık aralıklarla kapasite testi yapılmalıdır ve bu süre 12 ayı aşmamalıdır.

Düzenli olarak kontrolü yapılmalı ve iyi durumda olduklarına dikkat edilmelidir.

Günlük Yük Testi Yapılış Amaçları (On Load/Off Load Test )

Gmdss cihazları bu bataryalardan ek güç desteği almaktadır. Bu nedenle gmdss cihazlarının bataryalar ile bağlantıları test edilmiş olacaktır. Bataryalar, Gmdss ekipmanlarına güç sağladığı için akülere güç yüklendiğinde bu güç hızlı bir şekilde bitmemelidir. AC anahtarı kapatın ve DC anahtarının açık olduğunu kontrol edin. Cihazdan çıkış yapn ve voltajı okuyun. Voltaj önce düşecek daha sonra belli bir seviyede sabit kalacaktır. Bu sabit kalan değeri Gmdss jurnaline not etmeniz gerekmektedir.

Kapasite Testi:

 

Tüm akülerin belirli bir ömrü vardır. Yıllarca kullanılan bu akülerin kapasitelerinde azalmalar meydana gelecektir. Bu yüzden akülerin kapasite testlerinin yapılması gerekmektedir.  Her elektronik cihazda olduğu gibi sıfır akülerin başlangıçta 12 saat dayanabildiğini düşünürseniz zaman bu süre 10 saat, 8 saat diye düşecektir. Aküler tam dolu iken 8-10 saat arasında bir teste bırakın ve ana güç bağlantısını kapatın. (AC anahtarını kapatın)  Saatlik olarak Voltaj ve amper okumalarını yapın. Bu süre zarfında aldığınız bu değerleri bir grafiğe dönüştürün ve saatlik olarak azalma miktarlarını gözlemleyin. Bu şekilde akülerinizin % kaç oranında kullanılabilir olduğunu görebilirsiniz.

Akülerin kirik seviyeleri vardır ve voltajın, bu seviyelerin altına düşmemesini sağlamalısınız. Şayet aküyü tekrar kullanamazsınız. Nikel aküler için bu seviye 24 volttur.

24V = 1,2V X 20 Hücre (cell) yani 20 tane hücrenin her biri 1,2V’luk voltaj sağlamaktadır. Şayet akü 20 voltun altına düşerse aküler kullanılmaz hale gelebilir. Test esnasında bu değerin altına düşmemesine önem gösterin.

 


Yazar: denizci

90 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.