• 96 içerik
  • 11 kategori
  • 8 yorum
  • 5 tane de
  • Cousteau

  • 149 views

  • Temmuz 3, 2019

  • 0

  • Beğen

IMO 2020 SÜLFÜR EMİSYONU

Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından her sene denizlerin ve çevrenin gemiler tarafından kirletilmesini azaltmak ve önüne geçilmesi amacıyla çeşitli düzenlemeler yapılıyor. IMO 2005 yılından beri SOx emisyonunu azaltıcı düzenlemeler getirmesine karşılık 2020 yılında yürürlüğe girecek olan sülfür emisyon kuralları da bu yeni düzenlemelerin arasında önemli bir yere sahip. 1 Ocak 2020'de yürürlüğe girecek olan yeni düzenleme ile SOx oranı %0.5 seviyesine düşürülecek. Birçok armatör bu düzenlemenin ileri bir tarihe ötelenmesini umuyor olsa da IMO böyle bir ertelemenin olmayacağını belirtti. Bundan dolayı sülfür emisyon kurallarının yürürlüğe girmesine az bir süre kala gemi sahiplerinin bu düzenlemelere uyum sağlamak adına doğru bir strateji izlemeleri gerekiyor.

 

Bu düzenleme ile birlikte gemilerde kullanılacak olan yakıtların önceki yıllarda yapılan düzenlemelerle karşılaştırılması şu şekildedir :

 

 

1 Ocak 2012'den önceki % 4.50 
1 Ocak 2012 ve sonrasında % 3,50 
1 Ocak 2020 ve sonrasında % 0,50 

Bu düzenleme ile gemilerin kullanabileceği yakıtlar ise şöyledir : 
% 0.50 m / m'den daha az sülfür içeren yakıt kullanımı
LNG gibi alternatif yakıtların kullanılması
Egzoz gazı temizleme sisteminin kullanılması (scrubber)

Ancak %0.50 ve daha az sülfür oranına sahip yakıtların tedarik edilmesi konusunda gemi sahiplerinin ciddi endişeleri vardır. Bu orana sahip yakıtın her bölgede rahatça bulunup bulunamayacağı büyük bir soru işaretidir. Yakıt bulunsa bile arz talep dengesinin bozulması ile beraber yakıt fiyatları öngörülemeyecek şekilde artabilir bu da gemi sahiplerinin akıllarını meşgul eden başka bir konudur.

Alternatif olarak kullanılabilecek diğer yakıt ise LNG'dir. LNG gelecekte denizcilik sektöründe bir numaralı akaryakıt olarak görülse de yakıtın kullanılabilirliği ve mevcut gemi adamlarının buna hazır olmaması başka sorunları beraberinde getirmektedir.

Diğer bir seçenek ise gemilerin yine yüksek sülfür oranlı yakıtlar kullanıp gemileri egzoz gazı temizleme sistemi (scrubber) ile donatmalarıdır. Ancak sistemin havaya salınan SOx miktarını düzenli olarak %0.50'nin altında tutup tutamayacağı ve gerekli kontrollerin nasıl yapılacağı da başka soruları beraberinde getirmektedir.

  

Yazar: Cousteau

9 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.