• 99 içerik
  • 11 kategori
  • 11 yorum
  • 5 tane de
  • denizci

  • 268 views

  • Mart 23, 2019

  • 0

  • 2

İŞ ARARKEN DOLANDIRICI VE SAHTEKARLARA DİKKAT!!!


Gemici cüzdanını almış evraklarını tamamlamış birisi iş aramak için türlü yollara başvurur ki bir an önce gemiye çıkabilsin. Ama maalesef günümüzde iş bulmak bu kadar kolay gerçekleşmiyor. Takdir edersiniz ki denizcilik sektörünün tavan yaptığı zamanlar 15-20 sene öncesiydi. Şuan ise referans yani tanıdığınız yoksa ve ilk çıkıyorsanız gerçekten işiniz zor. İş bulamayacaksınız demiyoruz ama bu zorlu yolda önünüze bir takım insanlar çıkacak ve sizin acemiliğinizden yararlanmak isteyecek hatta sizi dolandırmak isteyecekler. İşte bu yazımızda bu konudaki bazı noktalara değineceğiz.

Sosyal medyada, gazete ve internet sitelerinin birçoğunda “gemilerde yüksek maaşlı iş” vaadi veren birçok ilan bulunmakta.  İşsizlikten dolayı bir umut denizde şansını denemek isteyen arkadaşlar bu ilanların ve maaşın cazibesine kapılıyor. İlana başvurduğunuz an kendinizi bir çıkmazın içine sürüyorsunuz aslında.

İlanlarda 1500-2000 dolarlı vasıflı ve vasıfsız gemi adamı aradığı yazmakta ve bu ilk olarak sizleri cezbediyor. Aslında olayın arka planında dönen oyun şu şekilde. Örneğin gemi adamı cüzdanı almak için sizden 3500 Tl kurs ücreti isterler ve iş garantisi verirler. Siz gidip parayı verirsiniz ve 21 gün eğitiminizi alırsınız. Kurs tamamlandıktan sonra sertifikanız ile liman başkanlığına başvurarak liman cüzdanınızı alıyorsunuz. Bitti mi bitmedi. Pasaport ve sağlık raporuna da para yatırmanız gerekmekte.

Mesela bu kurs ücreti 2000 Tl ye ya da o civarda bir işinizi halledebilecekken size iş garantisi veren bir kişiye 3500 Tl vermiş oluyorsunuz. Sonramı sonrası işsizlik. Arkadaşlar iş garantisi veren kişilere itibar etmeyin. Liman başkanlıkları tarafından onaylı kurs alabileceğiniz eğitim alabileceğiniz denizcilik geçmişi olan güzel firmalar varken bu tarz kişilere pay vermeyiniz.

Daha sonra simsarlar ile iş bulmaya kalkacaksanız hiçbir sağlam simsar yani aracı sizden siz gemiye çıkmadan para talep etmez. Gemiye çıktığınızda ilk maaşınızdan %20 ya da belirlenen kısmı tahsil edilir.  Gemi hazır, parayı hesaba at evrak işlemlerini halletmemiz lazım daha sonra gemi ve liman bilgisi vereceğiz diyen kişilere itibar etmeyiniz.

İlk çıkacağınız geminiz olacağı için zorluk maalesef vardiya tutma belgeniz ve can kurtarma araçları belgeniz olmadığı için ve tecrübe sahibi olmadığınız için çekeceksiniz. 6 Ay hizmet verdiğiniz takdirde bu belgeleri gemi adamı cüzdanınıza işleterek ve birazda çevre ve tecrübe sahibi olduğunuz için iş daha kolay bulabileceksiniz.

Denizcilik hayatınızda başarılar dileriz. Pruvanız neta rüzgârınız sakin olsun.

 

 


Yazar: denizci

90 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.