• 99 içerik
  • 11 kategori
  • 11 yorum
  • 5 tane de
  • denizci

  • 1.739 views

  • Temmuz 10, 2018

  • 0

  • 1

İşaret Fişekleri ve Özellikleri


İşaret fişekleri paraşütlü ve el maytabı olarak ikiye ayrılmaktadır.  Özel tekneler için zorunlu değildir fakat teknenin güvenliği açısından bulundurulması kesinlikle tavsiye edilir. Acil durum sırasında görünürlüğü kolaylaştırmak amaçlı kullanılmaktadır. Denizde güvenlik kurallarını düzenleyen SOLAS’ın onaylayarak, acil bir durumda kullanılması gereken yanıcı ve görsel bir uyarı işareti olan El maytabı, SOLAS 74/88’e ve CE onaylı olmaktadır.

Parlak kırmızı bir meşale gibi yanarak, dikkat çekmek amaçlı kullanılır. En az bir dakika yanma süresi olarak üretilmiştir. 15.000 mum ışığı gücünde ve parlaklığındadır. Yanma esnasında duman salınımı yaptığı için rüzgâr altına doğru yakılmalıdır.

Su ve nem geçirmeyen uzun ince silindir bir çubuk içerisinde yer alırlar. Üzerinde kullanma talimatı ve son kullanma tarihleri yer almaktadır. Son kullanma tarihleri geçmiş ürünler iade edilmeli veyahut yenisi alınarak tekneye koyulmalıdır. 3 yıl saklama ömürleri bulunmaktadır. Yanarken duman ve alev çıkarırlar ve kullanan kişiyi etkilememesi için rüzgâr altı tarafta tutulması gerekilmektedir.  Böylelikle duman kullanan kişiyi etkilemeyecek ve kıvılcımlar uzaklaştırılmış olunacaktır.

Bir diğer el maytabı ise beyaz renkli el maytabıdır. Acil durumlarda kullanılan kırmızı renkli maytaplar dışında beyaz renkli olanları da bulunmaktadır. Daha kısa süre yanarlar ve parlaklıkları daha azdır. 40 Saniye yanarlar ve 10.000 mum ışığı gücündedirler. Sis ve tipi kar yağışı gibi kısıtlı görüş durumlarında görünürlüğü arttırmak amaçlı kullanılır.

Paraşütlü İşaret Fişeği

Acil durumlarda yukarıya doğru, roket gibi yükselen bu işaret fişeği de görünürlüğü arttırmak için kullanılmaktadır. Kırmızı renkli olup SOLAS 74/88 kurallarına uygunlardır. 300 metre yükseğe çıkabilmektedirler ve 30.000 mum ışığı gücündedir. Yükselme sonrası aşağıya inerken, havada yavaş süzülmesi için paraşüt açar. Yaklaşık 40 saniye yanma süreleri vardır.  El maytapları gibi son kullanma tarihleri olup belli aralıklarda yenilenmesi gerekilmektedir. Su geçirmezdirler ve kalın çubuk şeklindedirler.  Çok hızlı bir şekilde yükselirler ve dikkat edilmesi gerekilmektedir. Temas edilen yerde ciddi hasarlara sebebiyet verebilir. Dik bir şekilde havaya doğru tutularak kullanılmalıdır.


Yazar: denizci

90 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.