• 99 içerik
  • 11 kategori
  • 11 yorum
  • 5 tane de
  • denizci

  • 100 views

  • Mart 5, 2019

  • 0

  • 2

Kontrat/Sözleşme yaparken nelere dikkat edilmelidir?


Gemiye çıkmadan önce şirket veya gemide yapacağınız kontratlarla ilgili aklınızda oluşan sorulara bu yazımızda bir nebze olsun ele almak istedik.

Öncelikle yaptığınız imzalı sözleşmeyi/kontratı kaybetmemeniz büyük önem arz eder. Çünkü yasal haklarınız ve çalışma koşullarınız burada yazılı bir şekilde belirtilmiştir. Herhangi bir durumda hakkınızı arayabilirsiniz. Bu sözleşmenin imzalı, kaşeli bir kopyasını yanınıza alınız.

Kontratınızda sözleşme sürenizin yazılı olup olmadığına dikkat edin.

Yazılı olan maddeleri sıkılmadan tek tek okuyun. Şayet tek taraflı değişiklik yapabilme hakkından söz ediliyorsa bu maddenin olmaması gerektiğini belirterek itirazda bulunun.

Çıplak maaşınızın (Basic) ve çalışma saatlerinizin kontratınızda belirtilmesine dikkat edin.

Bir aylık zamanda kaç günlük izin ücreti alacağınızın sözleşmenizde yazılı olduğunu kontrol edin. ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü)  bir yılda 30 gün, bir ay içinde ise 2,5 günlük izin ücreti ödenmesi gerektiğini söylemektedir.

Fazla mesai ve izin ücretinizin yazılı olduğuna dikkat edin.

Gemiye katılma ve iade masraflarının kime ait olduğunu kontrol edin. Size ait ise kontratı imzalamayın.

Bazı firmalar maaşın bir kısmını güvence bedeli olarak yatırmayıp bu ücretleri kontrat bittiğinde vermektedirler. Böyle bir durum yasal değildir, sözleşmeye itiraz edebilirsiniz.

Hangi koşullarda tazminat alacağınızı gösteren maddeler sözleşme içinde veya sözleşme harici size verilen bir belgede bulunmalıdır. Bu belgeyi şirkete kaşe imza yaptırın. Bu maddeler içerisinde sözleşme süresince hastalık, sakatlanma durumları, ölüm (aileye ödenecek tazminat), geminin hasar alması, geminin hasar almasından kaynaklı çalışan personelin zarara uğraması, sözleşmenin süresinden önce feshedilmesi gibi maddeler yer alır.

Yurda geri dönüşlerinizde masrafların kime ait olduğunu sözleşmede açıkça belirtildiğine dikkat edin. (Yol masrafları vb gibi ücretler)

Sözleşmenin fesih edilmesi gibi bir durumda size ne kadar süre önceden haber verileceğini kontratta yazıp yazmadığını kontrol edin.

 

 


Yazar: denizci

90 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.