• 96 içerik
  • 11 kategori
  • 8 yorum
  • 5 tane de
  • denizci

  • 103 views

  • Nisan 29, 2019

  • 0

  • 2

SCBA SETİNİN KONTROLÜ VE YANGIN ELBİSESİNİN GİYİLMESİ

Gemilerde yangın ile mücadele ederken en önemli emniyet ekipmanlarından biri olan SCBA’dır. (Self Contained Breathing Apparatus ) Talimlerde bu ekipmanlar gösterilse de giymek ve kullanmak bizlere zamanla pratiklik kazandırır. SCBA setinin gereklilikleri Solas Chapter II-2 de belirtilmiştir. Bu seti kısa sürede nasıl giyilir şimdi sırasıyla buna bakalım öncelikle;

Silindirdeki basıncı kontrol etmeliyiz ve silindir içerisinde yeterli oksijen olduğundan emin olmalıyız. Bunu da şu şekilde hesaplayabiliriz. Şayet en yüksek çalışma basıncının %10 undan az olmayacak miktarda oksijen varsa o silindir kullanılabilir durumdadır. Yani 300 barlık çalışma basıncı olan bir tüpte yaklaşık 270 bar oksijen olmalıdır.

Bir diğer önemli husus ise hava kaçaklarını kontrol etmektir. Bu setler imal edilirken 30 dakika oksijen sağlamak üzere üretilirler. Bazen bu kaçaklar çok küçük olup göz veya kulakla tespit edemeyebiliriz. Bunu tespit etmek için silindir valfi kapatılarak basınç göstergesini kontrol etmektir. Eğer basınç göstergesinde azalma olursa, silindirde kaçak vardır ve setin değişmesi gerekmektedir. Bu yüzden aylık kontroller önemlidir ve zamanında kontrolleri yapılmalıdır.

Maskenin sızdırmazlık kontrolü ve düdüğün test edilmesi işlemi maskeyi eliniz ve askılarından tutmadan sadece vakum etkisiyle yüzünüzde tutmaya çalışın. Eğer maske yüzünüzde duruyorsa maske sızdırmazdır. Deren nefes alarak demand valfi açın ve göstere üzerinde basıncın azaldığını görün. Göstergede kırmızı ile belirtilen noktaya geldiğinde son 10 dakikalık oksijen kaldığını haber eden düdük ötmeye başlayacaktır. Bazı demand valfler nefes alındığında otomatik olarak devreye girerken bazıları da manuel’dir.  Bu yüzden geminizde bulunan ekipmanı tanımanız zaman kayıplarını önleyecektir.

Ve son aşama setin giyilmesi hususu. Bunu görsel videolu anlatım olarak aşağıdan izleyebilirsiniz. Bu set iki şekilde giyilebilir. 

 

İlki, setin kafa üzerinden geçirilerek giyilmesidir. Eğer hızlı ve yardımsız bir şekilde giymek gerekiyorsa ki PSC Port State Kontrol’lerde gemi adamından bu bekleneceğinden ilk seçeneği seçmeniz yararınıza olacaktır.

İkinci bir yöntemse bir kişinin yardımıyla setin askılarının kollardan geçirilmesi yöntemidir. Talimlerde en çok uygulanan yöntem ikinci yöntemdir. Ancak talimlerde birinci yöntem üzerinde daha fazla durulmalıdır.İki seçenekten hangisi kullanılırsa kullanılsın öncelikle maskeyi yüzünüze geçirin ve silindirin valfini açın.

 

Yazar: denizci

87 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.