• 99 içerik
  • 11 kategori
  • 11 yorum
  • 5 tane de
  • denizci

  • 483 views

  • Ağustos 8, 2018

  • 0

  • 1

Staj sonrası yapılacak işlemler


Başvuru Süreci

Staj süresi tamamlandıktan sonra gerekli yerlere başvurmak için öncelikle staj defterinizi okulunuzun staj komisyonuna teslim etmeniz gerekmektedir. Okula giderken gemiden almış olduğunuz hizmet belgesini de götürmelisiniz. Staj komisyonu bu belgeyi sizlerden talep edebilir. Komisyonun değerlendirmesi sonrası staj onay raporunuzu alarak liman başkanlığınıza gitmelisiniz.  

Liman başkanlığına staj onay belgesi ve hizmet belgeleri teslim edilir. E-devlet üzerinden yurda giriş çıkış belgesinin çıktısını da götürmeyi unutmayın.  Daha sonra hizmet sayım işlemini tamamlayarak sınav giriş işlemleri için adınıza “C” kodu oluşturulur.

Bu kod ile beraber Halk Bankasına giderek ödeme işlemini tamamlayacaksınız. Daha sonra dekont ve istenilen evrakları da yarım kapak dosyaya koyarak liman başkanlığına teslim ediyoruz.  Liman başkanlığında başvuru esnasında vermiş olduğunuz eposta adresine GASM tarafından GOSS sınavlarına giriş yapabilmeniz için Kullanıcı Adı ve şifre gelecektir. Goss sınavlarına bu şifre ile giriş yapabileceksiniz.

Sınav İşlemleri

Sınavlara girmek için tarafınıza gelmiş olan şifre ile beraber gemi adamları online sınav sistemine girip randevulu sınav tarihleri ve merkezlerimiz bölümünden size uygun olan şehir ve sınav gününü seçerek randevu alma işlemini tamamlayabilirsiniz. Yanlış alınan randevuların iptali için sınavlardan 2 gün öncesine kadar yine aynı sistemden iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 2 günden az süre kaldıysa iptal işlemi yapılmamaktadır.

Her sınav için ayrı ayrı harç yatırmanız gerekmektedir. Her ders için 3 kez sınava giriş hakkınız bulunmaktadır. Herhangi bir dersten 3 kez kalmanız durumunda dosyanız iptal olacaktır ve geçtiğiniz dersler iptal olacaktır. Böyle bir durumda Tekrardan tüm derslerden sınava girmeniz gerekmektedir.

Sınavlara giriş belgeniz, para yatırdığınızı belgeleyen dekont ve kimlik belgeniz yanınızda bulunması gerekmektedir. Aksi bir durumda sınava alınamayabilirsiniz.

Denizde haberleşme dersinden muaf olmak için; Vardiya zabiti yeterliliğinden “GOC”, Sınırlı yeterliliklerde “ROC” gemiadamı cüzdanınıza işli olması gerekmekte ve ilgili dilekçeyi doldurarak Sınav merkezine başvurmanız gerekmektedir.

Sınav Sonrası İşlemler

Sınavları başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra başarı belgeniz bağlı olduğunuz liman başkanlığınızın sistemine düşmektedir.  Liman başkanlığına Kurstan veya okuldan almış olduğunuz başarı belgesi ile başvurarak tarafınıza “C” kodu oluşturulur ve STCW belgeleri için bu harçları yatırıp dekont ve istenilen belgeler ile beraber liman başkanlığınızda başvurunuzu tamamlayıp liman cüzdanınızın gelmesini bekleyebilirsiniz.

Liman cüzdanı takibini e-devlet şifrenz ile https://gbs.udhb.gov.tr adresinden takip edebilirsiniz. Meslek hayatınızda başarılar dileriz.


Yazar: denizci

90 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.