• 99 içerik
  • 11 kategori
  • 11 yorum
  • 5 tane de
  • denizci

  • 182 views

  • Mayıs 24, 2018

  • 0

  • 4

Acil Durum Çağrısı (Distress) Alındığında Ne Yapılır?


Acil durum çağrısı (distress) ile karşılaştığınızda sizlerin ve tüm denizcilerin sorumlulukları vardır.  IMO kuralları kapsamında tüm gemiler yakınındaki gemiye/gemilere yardım etmek zorundadırlar ve yardım etmeyen gemi personeli hakkında cezai işlem uygulanmaktadır. Acil durumda bulunan gemi, sahil istasyonları ve gemilere distress gönderebilmektedir.

Mf/Hf’den cihazlarının bakım ve tutumları önemlidir ve kullanım için her zaman hazır olmalıdır. Her hangi bir acil durumda tehlike çağrısı gönderip alabilecek durumda olmalıdır. Gelen çağrıların hangi frekanstan alındığını ve gönderilen distress mesajını görüntüleyebilmelidir.  Çevre sahil istasyonları ve gemilere acil durum çağrılarını ulaştırabilmesi üzerine kurulu çalışan bir sistemdir

Distress çağrısı aldığımızda yukarıdaki resimde görüldüğü üzere Dist-Telecomm veya Telecommand bilgisine ulaşılabilinir ve J3E veya F3E/G3E ise radyo telefon moduna geçilir. Emisyon türü eğer F1B ise telex moduna geçilir.

Tehlike mesajı 2187,5 khz frekansından alındığında ve radyo telefondan yayın yapıldığı zaman, bu frekansın radyo telefon karşılığı olan 2182 khz frekansına geçilir. yukarıda frekans karşılıklarını görebilirsiniz.

 

Mf/Hf cihazlardan distress çağrısı alındıktan sonra ilgili frekansa geçip dinleme yapılmalıdır. Bu çağrı 3 ya da 5 dakika boyunca otomatik olarak gönderilmeye devam edecektir.  Bu çağrı ancak birisi tarafından alındı (acknowledgement) verene kadar devam edecektir. Unutulmamalıdır ki hiçbir acil durum çağrısına sahil istasyonu tarafından komut verilmedikçe alındı onayı verilmemelidir. Sahil istasyonundan da alındı onayı verilirse ve olay yerine yakınsanız sizlerde alındı onayı verip sahil istasyonunun talimatı ile harekete geçebilirsiniz. Şayet sahil istasyonu cevap vermez ve siz olay yerine yakınsanız alındı onayı verebilir ve relay yapabilirsiniz.

Hf cihazlarından alınan acil durum çağırılarında yapılacak tek şey relay yapmaktır. Alındı onayı verilmek çünkü olay yerine binlerce mil uzakta olabilirsiniz.


Yazar: denizci

90 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.