• 99 içerik
  • 11 kategori
  • 11 yorum
  • 5 tane de
  • denizci

  • 8.525 views

  • Mayıs 5, 2018

  • 0

  • 3

Gemi Adamı Cüzdanı Nasıl Çıkartılır? – Gemi Adamı Cüzdan İşlemleri


Gemilerde çalışmak için gerekli olan gemi adamı cüzdanı (seaman’s book ) alabilmek için gerekli evrak ve şartların sağlanması gerekmektedir.  Liman cüzdanı alabilmek için öncelikle gemide çalışacağınız mesleğe karar vermelisiniz. Yağcı, Fiter, Usta Gemici, Gemici, Makineci gibi. Buna karar kıldıktan sonra size en yakın liman başkanlığına giderek gerekli evrak ve bu evrakları alabilmek için olan eğitim veren kurs listelerine ulaşabilirsiniz.(internet sayfamız üzerinde de bu kurs bilgileri mevcuttur.)

Gemilerde çalışmanız için gerekli olan 5 temel STCW sertifikası vardır. Bakanlık tarafından yetkili kurslardan 2 haftalık kurs sonunda sınavlara girerek başarılı olmanız durumunda size gerekli olan başarı belgesi verilecektir. Kurs ücretleri 1500-2500TL arasında değişmektedir. Bu belgelerle beraber “Gemi Adamı Olur Sağlık Raporu” almanız gerekmektedir. Bu raporu alabileceğiniz hastanelere sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.  Rapor için 5 adet fotoğraf ve kimliğiniz gerekmektedir. Aç karnına olarak sabah başlatacağınız sağlık tarama işlemleri öğlen sonu 15.30-16.30 saatlerinde dosya halinde tarafınıza teslim edilmiş olacaktır. Ücret olarak 150-200 Tl arasında değişmektedir.

Aldığımız raporu onaylatmak için Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü Gemi Adamları birimine onaylatmanız gerekmektedir. İstanbul’da Eminönü’nden tramvaya binerek Sultanahmet durağında inmelisiniz ve Yerebatan sarnıcı sokağına girerek Gemi Adamları Sağlık merkezine ulaşarak raporu onaylatmalısınız. Rapor geçerliliği 2 sene olup 2 sene sonunda 3 kere periyodik muayene ve daha sonra tekrar genel muayene olmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Tüm evraklarınızı hazırladıktan sonra Liman başkanlığına yapılacak olan başvuru için;

Dilekçe(Liman Başkanlıklarında Bulunmakta)
Diploma Fotokopisi
Kimlik Fotokopisi
Sağlık Raporu
İkamet Belgesi
Sabıka Kaydı
Kurs Başarı Belgesi
Fotoğraf
Askerlik Durum Belgesi
Banka Dekontu(Liman cüzdanı ve sertifika ücretleri için başvuru sırasında ne kadar üret ödeneceğine dair size bilgi verilmektedir. İnternetten C kodu oluşturarak bankaya gidip ödeme işlemlerini tamamlıyoruz. C Kodu ile uğraşmak istemeyenler Liman başkanlığı yanında bulunan büfeden 3 TL karşılığı C kodu alabilmektedir.)

Tüm belgelerinizi liman başkanlığına teslim ederek işlemlerinizi başlatmış oluyorsunuz. Yaklaşık 3-4 hafta arasında dilekçede belirtilen adrese liman cüzdanınız PTT Kargo tarafından gönderilecektir.  

Daha önce emniyetten randevu alıp yapılmakta olan polis vizesi 2018 itibari ile kaldırılmıştır. Bunu da unutmayalım. İş hayatınızda başarılar.

 


Yazar: denizci

90 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.