• 96 içerik
  • 11 kategori
  • 8 yorum
  • 5 tane de
  • denizci

  • 329 views

  • Haziran 28, 2018

  • 1

  • 1

ITF Nedir? Ne zaman ve Nerede Kurulmuştur?

International Transport Workers’ Federation; ITF kısaltması olup uluslararası bir federasyondur.  Uluslararası Çalışma örgütü (International Labour Organisation)  ILO ve Dünya Serbest Ticaret Sendikası Hareketi gibi kuruluşların amaç ve ilkelerini hukuksal dayanak olarak almaktadır. Sosyal ve ekonomik olarak çalışanların haklarını korumak ve temsil etmek adına kurulan ve bu amaca yönelik işlemler gerçekleştiren bir kuruluştur. Dünya genelinde 4,5 milyon taşımacılık çalışanını temsil etmekte olup 155 ülkeden 800’den fazla sendikal örgüt ITF üyesidir.   ITF; uluslararası sendikalar konfederasyonuna da (International Trade Union Confederation -ITUC) bağlı olan on küresel sendika federasyonundan biridir ve küresel sendikalar grubunun bir parçasıdır. ITF genel merkezi Londra’dadır.  Nairobi, Ouagadougou, Tokyo, Yeni Delhi, Rio de Janeiro, Amman, Moskova ve Brüksel’de büroları mevcuttur.

ITF genellikle “kolay bayrak” ve “elverişli bayrak” adı verilen ülkelerin gemilerinde çalışan gemi adamlarının haklarını koruyan bir kuruluş olarak gözükmektedir.  ITF tarafından kabul görülen tanımla, bir geminin gerçek sahibi, geminin bayrağının bağlı olduğu ülke dışında bir ülkede ise, o gemi elverişli bayrak gemisidir. Elverişli bayrak gemisi olmak gemi armatörü tarafından risk olarak görülmektedir.  Şayet gemi personelinin alamadığı hakları için bu haklar maaş, kumanya, dinlenme saatleri vs… için ITF yardımı ile gemiyi tutuklatma olanakları vardır. ITF haber aldığı zaman geminin bulunduğu liman başkanlığı ile iletişime geçerek seyire çıkması iptal edebilirler.  ITF ile iletişime geçen gemi adamlarının haklarını aldığına dair dilekçe imzalanana kadar gemi bulunduğu limanda tutuklu kalmaya devam eder.  Personel isterse sefere devam etmeden ilgili limandan yaşadığı ülkeye dönebilir. 

ITF Nasıl Kuruldu?

Hollanda’nın Rotterdam şehrinde 1896 yılının Nisan ayında, limandaki büyük bir işletmenin çalışanlarının ücretlerini yüzde 25 oranında düşürmeyi planlaması karşısında liman personeli greve gittiler. İngiliz gemi adamları da grev kesin olarak sonlanmadan tahliye ve yükleme yapmayacaklarını duyurarak liman personelinin grevine destek oldular ve böylelikle denizcilik çalışanlarının ve liman çalışanlarının kuracakları uluslararası sendikal bir örgüt ortaya çıkacağı fark edildi. Greve katılan liman işçileri ve İngiliz deniz işçileri tüm deniz çalışanlarını greve destek olmaya çağırdılar. Grev başarı ile sonlandı ve grev esnasından kurulan bağlantılar, daha sonra uluslararası taşımacılık işçileri federasyonunun (ITF)  kurulmasını sağladı.  Demiryolu sektöründe faaliyet gösteren sendikalarının ITF’e katılımını karayolu ve teknoloji geliştikçe sivil havacılık sendikaları takip etti.

Büyümekte olan kuruluş, 1904’te merkezini Londra’dan Almanya’a taşıdı. 1. Dünya savaşı öncesi üye sayısı 1 milyonu bulmuştu. Savaş dolayısıyla sendikalar arası bölünmeler yaşansa da savaş sonrası Amsterdam’da düzenlenen konferans sonrası birlik yeniden sağlanarak 1919-1939 yılları arasında üye sayısı büyümeye devam etti.

ITF, sekiz farklı iş alanından örgütlenmiştir. Bunlar;
Gemiadamları
Demiyolları
Karayolu Taşımacılığı
Sivil Havacılık
Limanlar
İç sularda seyrüsefer
Balıkçılık
Turistik hizmetlerdir.

Denizcilik sektöründe ITF’in denizcilik departmanına bağlı olarak faaliyet gösteren üç ayrı bölüm bulunuyor. Bunlar ise;
Balıkçılık Bölümü (Fisheries Section)
Gemiadamları Bölümü (Seafarers’ Section)
Özel Gemiadamları Departmanı’dır. (Special Seafarers’ Department-SSD)

 

Yazar: denizci

87 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

bu yazıya 1 yorum var
Murat CELİKBAS Mayıs 18, 2019 / 10:32 pm

Böyle örgütlerin mutlaka olması gerekiyor