• 96 içerik
  • 11 kategori
  • 8 yorum
  • 5 tane de
  • denizci

  • 138 views

  • 5 gün önce

  • 0

  • Beğen

UZAKYOL VARDİYA ZABİTLİĞİ SINAVI ÇALIŞMA PAKETİ

Önceki yazılarımızda hizmet saydırma ile ilgili sizlere önemli kısımları olabildiğince basit bir şekilde anlatmaya çalışmıştık. Eğer sizin de hizmet süreniz tamamlandı ve sınavlara girecekseniz öncelikle hayırlı olsun diyor ve yazımızı okumaya davet ediyoruz.

Öncelikle zabitlik sınavları çok zor sınavlar olmamakla birlikte zaman zaman şansınızı sorgulatan bana neden bu kadar garip sorular geliyor diyeceğiniz sınavlar olabilirler. Şimdi her sınav için kısa bilgilerle birlikte internette dağınık halde bulunan kaynakları elimizden geldiğince kaynak vererek sizlerle paylaşacağız.

Seyir : Büyük ihtimalle siz ya da çevrenizdekilerin takılma ihtimalinin en yüksek olduğu ve sınava girenler arasında en fazla strese yol açan sınavdır. Diğer sınavlarda olduğu gibi çıkmış sorulara çalışarak geçebilmemize karşın yapılan en büyük yanlış bütün soruların ezberlenmeye çalışılmasıdır. Seyir sınavlarında çıkmış soruları kendinize referans olarak alıp ilgili konularının hepsini detaylı bir şekilde öğrenmek sınavlarda olduğu gibi iş hayatınızda da çok işinize yarayacaktır. Çalışma sorularında gelgit soruları ve göksel soruları çok uzun gözükmelerine karşın sınavda en kolay yapabileceğiniz sorulardır. Sınavla ilgili en tehlikeli kısım elektronik seyir cihazları ile ilgili gelebilecek olan yeni sorulardır. Bununla ilgili Imo tarafından yayımlanmış sirkülerlere göz gezdirebilir, cihazlarla ilgili araştırmalar yapabilirsiniz.

Onur Sevinçler tarafından paylaşılan çözümlü soruları öğrenmeniz , bunun ardından 400 soru adıyla yer alan pdf içerisinde tüm soruları çözmeniz konulara ne kadar hakim olduğunuz ile ilgili size fikir verecektir. Ayrıca elektronik seyir klasörü içinde yer alan Imo sirkülerlerine göz gezdirirseniz yeni gelecek olası elektronik seyir sorularına karşı da bir fikir yürütebilirsiniz.

Geçme notu 70

Vardiya: Çalışmanız gereken tek kaynak Çatışmayı Önleme Tüzüğüdür. Sınavda detay sorular gelebiliyor olup Çatışmayı Önleme Tüzüğünde yer alan tüm bilgileri öğrenmeniz sizin faydanıza olacaktır. Bunun yanında klasörde yer alan çıkmış soruları da çözmeniz faydanıza olacaktır. Ancak Colreg içerisinde yer alan ses ve ışık işaretlerini çok iyi öğrenmeniz ve tüzüğün arkasında ekler içerisinde yer alan sayısal değerleri de öğrenmeniz gönül rahatlığınız açısından önemli olacaktır.

Geçme Notu 70

İngilizce: İngilizce bilginiz yeterince iyi ve mesleki terimlere de hakimseniz kolaylıkla geçebileceğiniz sınavlardan birisidir. Her zaman gelmemekle beraber bazı kişilere çok fazla sertifika sorusu denk gelebiliyor. Bununla ilgili paylaştığımız sertifikalar dosyasına çalışarak eksiğiniz var ise kolaylıkla tamamlayabilirsiniz. Eğer İngilizcenize güvenmiyorsanız çıkmış soruların hepsini detaylı olarak çözmeniz ve bilmediğiniz tüm kelimeleri öğrenmeniz gerekecektir.

Geçme notu 70

Hukuk: Yeni soruların havuza katılması ile beraber zorluk seviyesi bir derece artmış olmasına karşın hem çıkmış soru sayısının daha az olması hem de geçme notunun daha düşük olması sebebiyle çıkmış soruları öğrenerek kolaylıkla geçebileceğiniz sınavlardandır.

Geçme notu 60

Gemicilik ve Manevra: Hukuk sınavı gibi yine geçerken zorluk yaşamayacağınız sınavlardandır. Çıkmış soruları çözmeniz ve öğrenmeniz yeterli olacaktır. Çıkmış sorularda yer alan sayısal sorular sınavda nadir olarak çıkmakla beraber “Megep” yayınlarından ilgili soruların konu anlatım ve formüllerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Geçme notu 60

Stabilite: Seyir ile beraber en çok korkulan sınavlardan birisi olmasına karşılık hem geçme notunun daha az olması hem de sanılanın aksine sorularının kolay olması sebebiyle zorlanmayacağınız sınavlardan birisidir. Kaynaklar kısmında verilen 200 sayısal soruyu çözüp öğrenmeniz ve sözel sorulara da göz gezdirmeniz sizin için yeterli olacaktır.

Geçme notu 60

Telsiz Haberleşme: Goc’un üniversitede deniz haberleşme dersi alan kişilere sınavsız verilmesi sonucu muaf olduğum için değerlendirme yapamayacağım bir alan. Liman cüzdanınızın ilk sayfası, ilgili telsiz zabiti sayfası ve haberleşme sınavından muaf olmak istemenizle ilgili dilekçeyi elden ya da fax ile Sefaköy’e yolladığınız takdir sınavdan muaf olacaksınızdır.

DOSYAYA SAĞ TIKLAYIP DOSYALARI ÇIKART DEMENİZ YETERLİDİR. 
RAR ŞİFRESİ :
denizci.net 

Yazar: denizci

87 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.