• 99 içerik
  • 11 kategori
  • 11 yorum
  • 5 tane de
  • denizci

  • 537 views

  • Nisan 2, 2018

  • 0

  • 2

GMDSS SAILOR VHF DSC Kullanımı Konu Anlatımı


GMDSS Uygulama Sınavının 30 puanlık bölüm SAILOR, diğer cihazı da VHF DSC dir. SAILOR marka DSC’lerin kullanım tekniği aynıdır ve VHF DSC ile MF – HF DSC arasında sadece biraz görüntü farkı vardır. Kullanımı MF – HF DSC cihazına göre daha basittir ve daha sınırlı seçeneklerimiz vardır. Yapılacak işlemler bellidir. Cihaz görüntüsü aşağıdaki gibidir ve tuşları MF – HF DSC cihazında aynı anlatıldığı gibidir sadece tuşların yerleri VHF DSC cihazında değişiktir.

 SAILOR marka cihazlarda yayın yapma işlemlerine geçmek için ilk önce basmamız gereken tuş TX CALL tuşudur. Ayar menüsüne girmek için ise basmamız gereken tuşlar SHIFT + 0 (Func) tuşudur. Yine aynı şekilde acil durumlarda ayrıntısız Tehlike mesajı yollamak için Kırmızı DISTRESS butonuna 5 saniye basılır. Ufak yuvarlak düğmeden (SQ) cızırtı ayarı yapılır. Büyük yuvarlak (VOL) düğmesinden ses açıp kapayabiliriz.

 SAILOR VHF DSC cihazında uygulama sınavında sorulması muhtemel olan Dual Watch yapma sorusunun yapılması şu şekilde son derece kolaydır. Örneğin soruda “kanal 13 ile cihazı Dual Watch konumuna alın” deniliyorsa yapmamız gereken sadece önce 1 hemen ardından 3 e basmak ve arkasından SHIFT e ve hemen ardından 6 (DW) tuşuna basmaktır. Bir başka örnek soru ise yaygın olarak gelen; “Cihazın çıkış gücü ayarını yapın” sorusudur. Bu soruda ise sadece tek bir tuşa basacağız, DSC cihazlarında yapılması gereken ekranı takip edip karşılığındaki tuşa basmak. Resimde 25 W yazan yerin karşısındaki düğmeye bastığımızda cihazımızın çıkış gücünü 1 Watt olarak değiştirmiş oluruz. Tekrar aynı tuşa basarsak bu kez yine 25 Watt olarak değiştirmiş oluruz. Ekrandaki INT seçeneği ise cihazımızın yani geminin bulunduğu yer eğer uluslar arası sularda ise INT seçeneği (INTERNATIONAL) kalmalıdır. INT yazısının karşılığındaki tuşa basarsak ekranda US (United States) konumuna geçer cihazımız. Sadece Amerika da bulunuyor isek bu seçeneği yaparız. Ekrandaki Hoparlör işareti cihazın ahizeden mi yoksa hoparlörden mi ses vereceğini ayarlamamıza yarar. Son olarak ana ekrandaki Güneş işareti, cihazın aydınlatma ayarını yapmamız istendiğinde basmamız gereken tuştur.

RX LOG tuşuna basarak cihazımıza gelen mesajları görüntüleyebiliriz, TX CALL tuşu en önemli tuştur ve yapılacak yayınlara giriş ve seçenek işlemleri için ilk öncelikle bu tuşu kullanmalıyız. ADDR BOOK tuşu ise cihaza kayıtlı abonelerin görüntülenmesi yada yeni kayıt edilip, silinmesi işlemleri için basılır.

TEL/DSC tuşu ise cihazın hangi menüsünde olursak olalım, bastığımız zaman bizi ekrandaki Ana Menü ye getirecektir. Aynı zamanda bu tuş cihazın DSC ve TELEFON arasında geçişini sağlamaktadır.

 


Yazar: denizci

90 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.