• 99 içerik
  • 11 kategori
  • 11 yorum
  • 5 tane de
  • denizci

  • 2.075 views

  • Mayıs 1, 2018

  • 0

  • 2

Sarı Bayrak Q Flag – Serbest Pratika


Bir ülkenin limanından başka bir yabancı ülkenin karasularına giriş yapan her geminin Q bayrağını toka etmesi zorunludur.  Böylelikle gemide herhangi bir bulaşıcı hastalık ve ölüm olmadığı limana yanaşmak ve yük tahliye etmek veya yük almak için izin istiyorum anlamına gelen sarı bayrak toka edilerek gerekli sağlık denetimleri bitene kadar geminin karantinada olduğunu ve işlemin devam ettiği gösterir.

Yabancı bir limandan gelen bir geminin ilk önce sağlık denetimleri yapılır. Gümrük ve diğer işlemler sağlık işlemleri sonrası yapılmasına izin verilir. Sağlık denetimi boyunca gemiden kimse ayrılamaz ve gemiye dışarıdan doktor/görevli harici kimse giremez. Gerekli işlemler tamamlandıktan sonra sarı bayrak indirilir. Ayrıca unutulmamalıdır ki o ülkeye ait bayrakta toka edilmelidir.

Serbest pratika; gemi limana girmeden hemen önce yapılır.  Yabancı bir limandan gelen her gemi için öncelik olarak sağlık denetimleri yapılır ve gemide şüpheli bir durum yok ise serbest pratika verilir.

Transit Pratika; Montrö (Montreux) Boğazlar Sözleşmesine dayanarak Türk boğazlarından transit olarak geçen her gemiye uygulanan sağlık denetimlerine denir. Bir geminin transit sayılması için gerekli olan; yabancı bir limandan kalkıp başka bir yabancı limana gitmesidir. Türk boğazlarını kullanacak olan gemi 24 saat önceden gemi ve mürettebatı hakkındaki bilgileri bir dilekçe ile birlikte geminin bağlı olduğu acente aracılığı ile sahil sağlık denetleme merkezine başvururlar. Transit geçen gemilerin yolcu ve yük indirip bindirmeden 48 saati aşmamak şartı ile limanlarımızda kalma durumlarında transit geçiş hakları devam eder.

Yurtdışından gelen yatlar ise sağlık işlemlerini tamamladıktan sonra karasularımızda serbestçe dolaşma hakkına sahip olurlar. Türk bayraklı özel yatlar ise yurdışına çıkarken sağlık işlemleri yaptırmalarına gerek yoktur, bu yatlar ülkemize geri döndükleri zaman ilk uğradıkları limanda gerekli sağlık işlemlerini yapmak zorundadırlar.


Yazar: denizci

90 yazı yazmış
Profilini Gör
YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.